Ronstan RF2433-10 Removable Pad Eye with 4 Mounting Holes 10mm (13/32inch) Bar
#9072630
#9072630
Special Order Estimated dispatch date: Jun 3 - Jun 21
Report incorrect product information
The Ronstan RF2433-10 Removable Pad Eye with 4 Mounting Holes 10mm (13/32inch) Bar features a removable screw-in padeye that's ideal for attaching blocks which may be removed when not in use or while cruising. A threaded plug remains in the base section when the top plates is removed to prevent dirt and grit from entering the threads.
Ronstan RF2433-10 Removable Pad Eye with 4 Mounting Holes 10mm (13/32inch) Bar Features:
  • Durable construction
  • Non-corrosive
  • Marine-grade
  • Removable pad eye
  • High strength to weight ratio
  • Grade 316 stainless steel
Ronstan RF2433-10 Removable Pad Eye with 4 Mounting Holes 10mm (13/32inch) Bar Specifications:
  • A: 19.0 mm
  • B: 10.0 mm
  • E: 8.0 mm