Ronstan RF2437-16 Alloy Lashing Pad Eye suits 12mm Rope Black
#9072642
#9072642
Special Order Estimated dispatch date: Jun 3 - Jun 21
Report incorrect product information
Ronstan RF2437-16 Alloy Lashing Pad Eye suits 12mm Rope Black Features:
  • Ideal for use with Dyneema strops up to 12mm
  • Lightweight, strong and removable
  • Ideal for use with Dyneema strops
  • Dust cover prevents grit entering the threaded socket
Ronstan RF2437-16 Alloy Lashing Pad Eye suits 12mm Rope Black Specifications:
  • A: 49 mm
  • B: 99 mm
  • C: 16 mm
  • D: 99 mm
  • E: 72 mm