Airmar SS60-12-RCA 50/200kHz 600W 12-deg Tilt Thru-Hull Transducer RCA Connector
#9193302
#9193302
Special Order Estimated dispatch date: Jun 14 - Jul 4
Report incorrect product information
600 W
The SS60 is a 600 W, 50/200 kHz transducer which integrates Airmar's popular, Tilted Element feature. This Tilted Element transducer has the ceramic element fixed at a 20 degrees or 12 degrees angle within the housing. When the transducer is installed almost flush to the hull, the tilt of the element corrects for the hull deadrise. By orienting the beam directly down, it ensures maximum echo returns to the transducer and more accurate depth readings.
Available in three Tilted Element models:
  • Fixed 20 degrees tilted version for 16 to 24 degrees hull deadrise angles
  • Fixed 12 degrees tilted version for 8 to 15 degrees hull deadrise angles
Specifications:
  • Brand: Airmar Technology
  • Connector: Standard Horizon RCA, Sea Hawk RCA
  • Display Connector: RCA
  • Housing Material: Stainless Steel
  • Mounting Style: Tilted Element Thru-Hull
  • Sensor Connector: MM
  • Weight: 1.4 kg (3 lb.)
  • Common Use: Leisure/Yachting, Fishing
  • Deadrise Range: 8 degrees to 15 degrees
  • Frequency Band: 50/200 kHz
  • Transducer Functions: Depth, Temperature
  • Country of Origin: USA
  • Single or Dual Frequency: Conventional Dual Frequency
  • Tilt Angle: 12 degrees
  • Hole Size: 60 mm (2-3/8') (fiberglass or wood hull), 70 mm or 2-3' (metal hull)
  • Max Deadrise Angle: 24 degrees
  • Mix and Match Series: 5-Pin 600 Watt
  • Power Rating: 600 W
  • Usable Shaft Length: 68.5 mm (2.70')