Airmar TM185C-HW-12F 1kW High CHIRP Wide Beam Transom Mount Transducer Furuno 12-Pin
#9214401
#9214401
Special Order Estimated dispatch date: Jun 14 - Jul 4
Report incorrect product information
USA
1 kW
Features:
  • Depth and fast-response water-temperature sensing
  • 1 kW of power
  • High frequency: 150 to 250 kHz
    • Constant 25 degrees beamwidth
    • Maximum depth of 152 m (500')
  • 100 kHz of total bandwidth from one transducer
  • Covers popular fishing frequency of 200 kHz plus everything else in the bandwidth
  • Stainless steel bracket for installation on outboard or inboard/outboard powered boats
  • Recommended for use on planing and displacement hulls
  • SEALCAST, seamless, urethane housing for long life in the water
  • Patented Xducer ID technology
Specifications:
  • Brand: Airmar Technology
  • Cable-Length: 10 m (33')
  • Common Use: Leisure/Yachting, Fishing
  • Connector: Furuno 12-Pin
  • Country of Origin: USA
  • Display Brand: Furuno
  • Display Connector: 12F
  • Freq Hi Wide: 150-250 kHz
  • Frequency: High Wide
  • Frequency Band: High Wide
  • Functions: Depth, Temperature
  • High-Wide Beamwidth: 25 degrees
  • Housing: Urethane/Stainless Bracket
  • Hull Material: Compatible w/ all hull materials
  • Material: Urethane
  • Max Depth: 150 m (500')
  • Max Vessel LOA: Up to 10 m (33')
  • Mix and Match Series: 12-Pin Chirp
  • Model or Series: TM185
  • Mounting Style: Transom
  • Power Rating: 1 kW