Airmar TM185C-M-12F 1kW Med CHIRP Transom Mount Transducer Furuno 12-Pin
#9214402
#9214402
Special Order Estimated dispatch date: Jun 14 - Jul 4
Report incorrect product information
USA
1 kW
Features:
  • Depth and fast-response water-temperature sensing
  • 1 kW of power with a maximum depth of 457 m (1500')
  • Medium frequency: 85 to 135 kHz
    • 16 degrees to 11 degrees beamwidth
  • 50 kHz of total bandwidth from one transducer
  • Covers popular fishing frequencies of 88 and 107 kHz plus everything else in the bandwidth
  • Stainless steel bracket for installation on outboard or inboard/outboard powered boats
  • SEALCAST, seamless, urethane housing for long life in the water
  • Patented Xducer ID technology
Specifications:
  • Brand: Airmar Technology
  • Cable-Length: 10 m (33')
  • Common Use: Leisure/Yachting, Fishing
  • Connector: Furuno 12-Pin
  • Country of Origin: USA
  • Display Connector: 12F
  • Frequency Band: Medium
  • Functions: Depth, Temperature
  • Housing: Urethane/Stainless Bracket
  • Hull Material: Compatible w/ all hull materials
  • Material: Urethane
  • Max Depth: 457 m (1500')
  • Max Vessel LOA: Up to 10 m (33')
  • Medium Frequency: 85-135 kHz
  • Medium Frequency Beamwidth: 16 degrees-11 degrees
  • Mix and Match Series: 12-Pin Chirp
  • Mounting Style: Transom
  • Power Rating: 1 kW