Airmar SS175C-12-HW-10F High Wide CHIRP 1kW 12-deg Tilt Thru-Hull Transducer Furuno 10-Pin
#9193189
#9193189
Special Order Estimated dispatch date: Jun 13 - Jul 3
Report incorrect product information
Get more coverage under your boat with Airmar's unique wide-beam, high-frequency, Chirp-ready transducer. The high band operates across a frequency range of 150 to 250 kHz and has a fixed 25 degrees beam for all frequencies. The high-frequency band results in superior resolution. The constantly wide beam provides twice the coverage and excellent fish arches on the display compared to most high-frequency, narrow-beam, transducer options.
The SS175HW transmits across the following bandwidth:
  • High frequency 150 to 250 kHz
The SS175HW is available in three Tilted Element models:
  • Fixed 20 degrees tilted version for 16 degrees to 24 degrees hull deadrise
  • Fixed 12 degrees tilted version for 8 degrees to 15 degrees hull deadrise
  • Fixed 0 degrees tilted version for 0 degrees to 7 degrees hull deadrise
Specifications:
  • Brand: Airmar Technology
  • Connector: Furuno 10-Pin
  • Display Connector: 10F
  • Housing Material: Stainless Steel
  • Mounting Style: Tilted Element Thru-Hull
  • Sensor Connector: MMC
  • Weight: 2.7 kg (6 lb.)
  • Common Use: Fishing, Commercial Fishing
  • Deadrise Range: 8 degrees to 15 degrees
  • Frequency Band: High Wide
  • Transducer Functions: Depth, Temperature
  • Country of Origin: USA
  • High Frequency: 150-250 kHz
  • Single or Dual Frequency: CHIRP-Ready Dual-Band
  • Tilt Angle: 12 degrees
  • Hole Size: Fiberglass or wood hull 95 mm (3-3/4'), Metal hull 105 mm (4-1/8')
  • Max Deadrise Angle: 24 degrees
  • Mix and Match Series: 12-Pin Chirp
  • Power Rating: 1 kW