Airmar SS175C-20-H-10F High CHIRP 1kW 20-deg Tilt Thru-Hull Transducer Furuno 10-Pin
#9193187
#9193187
Special Order Estimated dispatch date: Jun 13 - Jul 3
Report incorrect product information
1 kW
Airmar's low-profile, Chirp-ready, transducer models are the perfect addition to smaller boats such as center consoles. The high-frequency band, transmitting between 130 and 210 kHz, has a narrow beamwidth-excellent for pinpointing fish holding tight to wrecks, reefs, and other structures. High frequency also shows amazing target separation on baitfish and schooling gamefish. The SS175H delivers up to 80 kHz of total bandwidth in just one installation for superior shallow-water performance and bottom detail.
The SS175H is available in three Tilted Element models:
  • Fixed 20 degrees tilted version for 16 to 24 degrees hull deadrise angles
  • Fixed 12 degrees tilted version for 8 to 15 degrees hull deadrise angles
  • Fixed 0 degrees tilted version for 0 to 7 degrees hull deadrise angles
Specifications:
  • Brand: Airmar Technology
  • Connector: Furuno 10-Pin
  • Display Connector: 10F
  • Housing Material: Stainless Steel
  • Mounting Style: Tilted Element Thru-Hull
  • Sensor Connector: MMC
  • Weight: 2.7 kg (6 lb.)
  • Common Use: Fishing, Commercial Fishing
  • Deadrise Range: 16 degrees to 24 degrees
  • Frequency Band: High
  • Transducer Functions: Depth, Temperature
  • Country of Origin: USA
  • High Frequency: 130-210 kHz
  • Single or Dual Frequency: CHIRP-Ready Single-Band
  • Tilt Angle: 20 degrees
  • Hole Size: Fiberglass or wood hull 95 mm (3-3/4'), Metal hull 105 mm (4-1/8')
  • Max Deadrise Angle: 24 degrees
  • Mix and Match Series: 12-Pin Chirp
  • Power Rating: 1 kW