Airmar SS175C-20-L-14HB 1kW CHIRP Stainless Thru-Hull Transducer 20-Degree Tilt Low Frequency Humminbird 14-Pin
Buy Now, Pay Later with
Find Local Store
*See here for full T&CAirmar SS175C-20-L 20d Tilt
Low CHIRP with Humminbird 14-Pin
Model: SS175C-20-LFeatures:
- Depth and fast-response water-temperature sensor
- 1 kW
- Low Frequency: 40 kHz to 60 kHz with maximum depth performance to 762 m (2500') = 32 degrees to 21 degrees beamwidth
- Great deep water performance
- Recommended boat size: Up to 11 m (36')
- Also available in a bronze housing (B175L) model for use in fiberglass and wood hulls
- Exclusive Xducer ID® technology
Airmar's low profile Chirp-ready transducer models are the perfect addition to smaller boats such as center consoles. The low frequency band is the deep water performer delivering excellent coverage and tracking in deeper depths. The SS175L transducer delivers up to 20 kHz of total bandwidth in just one installation and delivers tremendous deep water performance.
Specifications| Weight | 2.7 kg (6 lb) |
|---|---|
| Hull Deadrise | 16 degrees to 24 degrees hull deadrise |
| Acoustic Window | Urethane |
| Hole Size | 98 mm (3-7/8'') |