NGK 4495 BPZ8H-N-10 V-Power Spark Plug
(0)
#9177008
In Stock - Ready to Ship
Report incorrect product information
Superior performance and value for money
NGK V-Power Spark Plug Features:
  • Model: 4495 BPZ8H-N-10
  • Increased ignitability
  • Reduced quenching
  • Trivalent metal plating provides superior anti-corrosion and anti-seizing properties
  • Corrugated ribs prevent flashover
  • Pure alumina silicate ceramic insulator, provides superior strength and better heat transfer
  • Copper core aids in heat removal
  • Triple seals prevent leakage
  • Warranty: 60 days
  • Longevity: 30k miles
NGK V-Power Spark Plug Specifications:
Shell
  • Thread diameter: 14mm
  • Thread pitch: 1.25mm
  • Seat type: Gasket
  • Reach: 12.7mm
  • Hex size: 21mm
  • Terminal type: Solid
  • Overall height: JIS
  • Gap: 1.0mm
Center Electrode
  • Material: Nickel
  • Type: V-Cut
  • Size: 2.5mm
  • Projection: Projected
Ground Electrode
  • Material: Nickel
  • Type: Standard
  • Quantity: 1
Specifications
  • Resistor: Yes
  • Resistor type: Inductive
  • Resistor value: 35 Ohms