Airmar P66-DT-10F Plastic Transom Mount Transducer 600W 50/200kHz Furuno 10-Pin
#9214459
#9214459
Special Order Estimated dispatch date: Jun 14 - Jul 4
Report incorrect product information
USA
600 W
Features:
  • Depth, and fast-response water-temperature sensing
  • 600 W of power
  • Dual-frequency element:
    • 50 kHz with a 45 degrees beamwidth for depth performance to 353 m (1200')
    • 200 kHz with a 12 degrees beamwidth for depth performance to 206 m (700')
  • Recessed water-flow channel protects paddlewheel from obstructions
  • Plastic release bracket protects sensor from frontal impact
  • Sensor can be removed from bracket without tools for easy service or storage
  • Chemical and impact-resistant plastic housing
Specifications:
  • Brand: Airmar Technology
  • Acoustic Window: Layered plastic urethane (LPU)
  • Cable-Length: 10 m (33')
  • Common Use: Leisure/Yachting, Fishing
  • Connector: Furuno 10-Pin
  • Conventional Beam: 45 degrees/12 degrees
  • Country of Origin: USA
  • Display Brand: Furuno
  • Display Connector: 10F
  • Frequency: 50/200 kHz
  • Frequency Band: 50/200 kHz
  • Functions: Depth, Temperature
  • Material: Plastic
  • Max Depth: Low frequency- 366 m (1200'), High frequency- 206 m (700')
  • Max Vessel LOA: Up to 8 m (26')
  • Mix and Match Series: 5-Pin 600 Watt
  • Model or Series: P66
  • Mounting Style: Transom
  • Power Rating: 600 W